İki ülke Doğu Akdeniz’de “deniz yetki alanlarını sınırlandırma anlaşmasını” imzaladı

Yunanistan ve Mısır Dış işleri Bakanlarının Mısır’ın başkenti Kahire’de yaptığı görüşmede, iki ülke Doğu Akdeniz’de “deniz yetki alanlarını sınırlandırma anlaşmasını” imzaladı. Mısır Dışişleri Bakanı Şükri başkent Kahire’deki basın toplantısında, “Deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasının” imzalandığını belirterek, söz konusu anlaşmanın, “Yunanistan ile ekonomik işbirliği konusunda yeni ufuklar açtığını” söyledi. Yunan Bakan Dendias ise Mısır ile yapılan deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasının, “meşru” olduğunu ve bölgedeki meydan okumalar ile mücadelede iki ülke arasındaki işbirliğinin boyutlarını yansıttığını ifade etti. Türk Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasına ilişkin “Bugün imzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması, Türkiye için yok hükmündedir. Bu anlayışımız sahada ve masada ortaya konacaktır” ifadeleri kullanıldı. Anlaşma ile sınırlandırılan alanın Birleşmiş Milletler’e bildirilen Türk kıta sahanlığı içinde yer aldığı belirtildi.

TL varlıklarda swap piyasasında yaşanan hareketliliğin ardından yaşanan sert yükseliş ile ilgili Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) yapılan açıklamada, Piyasada oluşan fiyat gelişmelerin yakın takip edildiği belirtildi. TCMB açıklamasında ekonomik araçların oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanılacağı belirtildi. Açıklamada hedefli likidite imkanlarının kademeli olarak azaltılacağı ifade edildi. TCMB’den gelen açıklamanın ardından TL varlıklardaki yukarı yönlü atağın hız kestiği görülmekte.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) dün gerçekleştirdiği toplantıda, para politikasında değişikliğe gitmedi ve enflasyon görünümünden emin olmadıkça para politikasında sıkılaştırma planlamadığını belirtti. BoE tarafından Perşembe günü yapılan açıklamaya göre banka oy birliğiyle politika faizinde ya da varlık alım hedefinde değişikliğine gitmedi. BoE’nin politika faizi rekor düşük seviye olan -%0.1’de kaldı. Boe’den gelen açıklamada, atıl kapasitenin saf dışı bırakıldığına ve %2 enflasyon hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşılması yolunda önemli bir ilerleme kaydedildiğine ilişkin net bir kanıt olana kadar para politikasında sıkılaştırma niyeti taşımıyor. Boe’nin ekonomik görünüme ilişkin net bir toparlanmaya yada zamanlamasına ilişkin bir yönlendirme yapmamış olması İngiltere varlıkları üzerinde baskıyı gündeme getirdi.

Haftanın en önemli ekonomik verisi olan ABD İstihdam verileri öncesinde dün açıklanan ABD rakamları beklentileri olumlu yönde destekledi. ABD’de Haftalık İşsizlik Hakları Başvuruları 1.41 milyonluk beklentiden daha fazla gerileyerek 1.19 milyon seviyesinde açıklandı. Bu veri ile İşsizlik hakları başvuruları pandeminin başlamasından bu yana en düşük seviyesine indi.